Dan antifašističke borbe: Sjećanje na hrabrost i otpor protiv fašizma

Dan antifašističke borbe: Sjećanje na hrabrost i otpor protiv fašizma
Spomen park - Brezovica

Dan antifašističke borbe, koji se obilježava 22. lipnja, jedan je od najvažnijih državnih blagdana u Hrvatskoj. Ovaj datum odaje počast osnivanju Prvog sisačkog partizanskog odreda 1941. godine, što je bila prva antifašistička postrojba u tadašnjoj okupiranoj Europi.

Ceremonija se tradicionalno održava u Spomen-parku Brezovica kod Siska, gdje se okupljaju predstavnici državnog vrha, Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA RH), te mnoge udruge i građani. Na ovogodišnjem obilježavanju sudjelovali su i premijer Andrej Plenković, koji je istaknuo važnost očuvanja sjećanja na antifašistički otpor, te izaslanica predsjednika Republike, Kristina Ikić Baniček, gradonačelnica Siska.

Antifašistički ustanak u Hrvatskoj započeo je u Sisku i postupno se širio, aktivno uključujući više od 500.000 građana. U Narodnooslobodilačkoj vojsci (NOV) borilo se oko 230.000 Hrvata, a na teritoriju Hrvatske formirane su 52 brigade, 17 divizija i pet od ukupno 11 korpusa NOV-a.

Osnivanje Prvog sisačkog partizanskog odreda bilo je direktan odgovor na napad nacističke Njemačke na Sovjetski Savez. Ovaj događaj predstavlja početak organiziranog otpora protiv fašizma u Hrvatskoj, a zapovjednici odreda bili su Vlado Janjić-Capo i Marijan Cvetković. Među borcima odreda bili su i poznate ličnosti poput Mike Špiljaka i Nade Dimić.

Obilježavanje ovog dana također uključuje rasprave o trenutnim političkim i društvenim izazovima. Anja Šimpraga, potpredsjednica Vlade, naglasila je potrebu za suočavanjem s povijesnim pitanjima i boljim vrednovanjem doprinosa antifašističkog pokreta. S druge strane, Franjo Habulin iz SABA RH upozorio je na rastuće tendencije povijesnog revizionizma i relativizacije zločina počinjenih tijekom Drugog svjetskog rata.

Osim službenih ceremonija, diljem Hrvatske održavaju se i kulturne manifestacije, poput koncerata i javnih okupljanja, čime se dodatno naglašava važnost antifašističkih vrijednosti i nasljeđa u suvremenom društvu.