KAOS U LIBANONU I SIRIJI: EKSPLODIRALI SU 'PAGERI'; DEVETERO MRTVIH I OKO 3000 RANJENIH

U utorak, 17. rujna 2024. godine, došlo je do ogromnog incidenta gdje su mnogi pageri, odnosno sredstva koji državljani Libanona koriste za komunikaciju, eksplodirali. Pri tome, ubijeni je devetero ljudi, među kojima je jedna djevojčica, a ranjeno je oko 3000 ljudi.
Dužnosnik Hezbolaha, koji je želio ostati neimenovan, rekao je da su detonacije pagera "najveći sigurnosni propust" koji je Hezbolah doživio u gotovo godinu dana rata s Izraelom.
Eksplozije su se dogodile usred pojačanog nasilja između Izraela i Hezbolaha, koji su u prekograničnom ratu od listopada 2023. godine kada je izbio rat u Gazi. Izraelska vojska nije odgovorila na Reutersove upite za komentarom.
Na kraju, moramo zaključiti što je 'pager', zašto ga državljani Libanona koriste, kako su svi uređaji mogli eksplodirali odjednom, te što je zapravo 'Hezbolah'?
Prvo, 'pager', također poznat kao biper, bežični je telekomunikacijski uređaj koji prima i prikazuje alfanumeričke ili glasovne poruke. Jednosmjerni dojavljivači mogu primati samo poruke, dok dojavljivači s odgovorima i dvosmjerni dojavljivači također mogu potvrditi primanje, odgovoriti na te poslati poruke pomoću internog odašiljača.
Te pagere najčešće danas koriste državljani Libanona i Sirije, te 'Hezbolah', odnosno šijitska islamistička politička stranka i militantna skupina sa sjedištem u Beirutu, Libanon. Razlog tome je zbog vođe Hezbolaha Hassana Nasrallaha, koji je ranije upozorio članove skupine da ne nose mobilne telefone jer bi ih Izrael mogao koristiti za praćenje njihovog kretanja. Navodi se primjer toga kada je 1996. godine izraelska agencija 'Shin Bet' ubila Hamasovog bombaša eksplozivom u njegovom telefonu.
Mnogi se pitaju kako su svi uređaji odjednom u isto vrijeme eksplodirali, pa je bivši stručnjak britanske vojske za streljivo, koji je želio ostati neimenovan, rekao za 'BBC' da su uređaji vjerojatno bili pakirani oko između 10 i 20 grama visokoeksplozivnog vojnog eksploziva skrivenog unutar lažne elektroničke komponente.
Ovaj eksploziv, rekao je stručnjak, bio bi aktiviran signalom, nečim što se naziva 'alfanumerička tekstualna poruka' koji je spomenut maloprije.
Nakon aktivacije, sljedeća osoba koja bi koristila uređaj izazvala bi eksploziju. Iako je manje od 1% eksplodirajućih pozivnika do sada bilo smrtonosno, stotine su ozbiljno ozlijeđene, što predstavlja velik psihološki udarac za Hezbolah.
Comments ()