Kibernetički Napad na KBC Zagreb

KBC Zagreb je nedavno postao žrtva ozbiljnog kibernetičkog napada, koji je izazvao značajne poremećaje u njihovom radu. Ovaj napad, koji se dogodio sredinom lipnja 2024., bio je ciljano usmjeren na kritične IT sustave bolnice, uključujući sustave za upravljanje zdravstvenim podacima i laboratorijsku dijagnostiku.
Napadači su uspjeli upotrijebiti ransomware, zlonamjerni softver koji šifrira podatke i onemogućava pristup dok se ne plati otkupnina. Iako iznos otkupnine nije službeno objavljen, procjenjuje se da su napadači tražili visoku svotu s obzirom na vrijednost podataka i funkcionalnost bolnice. Incident je izazvao velike smetnje u pružanju zdravstvenih usluga, uključujući odgađanje mnogih planiranih operacija i pregleda.
Prema izjavama iz bolnice, timovi IT stručnjaka rade neprekidno na oporavku sustava. Međutim, potpuno vraćanje funkcionalnosti moglo bi potrajati nekoliko tjedana, ako ne i mjeseci. U međuvremenu, bolnica je postavila prioritete za hitne slučajeve, dok se manje hitni pregledi i operacije odgađaju.
Još uvijek nije jasno koliko je podataka ukradeno ili je li došlo do curenja osjetljivih informacija pacijenata. Istraga je u tijeku, a uključene su i nacionalne sigurnosne agencije koje pokušavaju otkriti opseg štete i identitet napadača. Građanima se savjetuje da budu oprezni prema bilo kakvim sumnjivim porukama ili zahtjevima za osobne podatke, jer su napadači često skloni pokušajima krađe identiteta koristeći ukradene podatke.
Ovaj incident podsjeća na nedavne slične napade na zdravstvene ustanove širom svijeta, uključujući napad na Synnovis u Velikoj Britaniji, koji je također izazvao velike poremećaje u zdravstvenim uslugama. Upravo zbog sve češćih napada, stručnjaci naglašavaju važnost kontinuiranog ulaganja u kibernetičku sigurnost i edukaciju osoblja kako bi se umanjili rizici od budućih napada.
Dok se sustavi polako oporavljaju, prioritet ostaje sigurnost pacijenata i vraćanje pune funkcionalnosti zdravstvenih usluga što je prije moguće. Ovaj događaj je snažan podsjetnik na krhkost digitalne infrastrukture i potrebu za stalnim nadzorom i unapređenjem sigurnosnih mjera.
Comments ()