Kontroverze oko kupnje stana: Tko je Anna Dujić?

Anna Dujić, kći Nediljka Dujića, šefa Hrvatskih šuma i istaknutog člana Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), nedavno je postala središnja figura medijske pažnje nakon incidenta u kojem je izrazila bijes prema vatrogascima prilikom gašenja požara kod Skradina. Ovaj incident, koji je izazvao sablazan u javnosti, otvorio je brojne upite o njezinim privilegijama, osobito u kontekstu otkupa državnog stana po znatno nižoj cijeni od tržišne.

Prema informacijama koje je objavio Index, Anna Dujić kupila je stan u ulici Put kroz Meterize u Šibeniku u srpnju 2020. godine. Stan, koji je bio u vlasništvu Ministarstva obrane, prije toga je godinama koristio njezin otac, Nediljko Dujić. Ovaj stan površine 90,97 kvadrata kupljen je po cijeni od 573.009 kuna, što odgovara cijeni od 819,67 eura po kvadratu. U eurima, ukupna cijena stana iznosila je 74.575 eura.

Iz Ministarstva obrane potvrdili su da je Anna Dujić podnijela zahtjev za kupnju stana sukladno Odluci vlade iz 2015. godine, koja se odnosila na prodaju stanova u vlasništvu Republike Hrvatske kojima upravlja Ministarstvo obrane. Odlukom je propisana tržišna cijena koju je utvrdio stalni sudski vještak građevinske struke. MORH je napomenuo kako je Anna Dujić stan platila u gotovini, što dodatno podiže razinu pitanja o njezinim financijskim mogućnostima i pozadini ovog zakupa.

Medijalna cijena stana u Šibeniku 2020. godine iznosila je 8888,96 kuna, što bi značilo da je medijalna cijena kvadrata bila 1156,88 eura. To implicira da je Anna Dujić kupila svoj stan za najmanje 30.000 eura manje od medijalne cijene, dok bi tržišna cijena bila još viša. Tržišna cijena kvadrata stanova u Šibeniku 2020. godine kretala se između 1500 i 2000 eura, prema riječima agenata za nekretnine.

Interesantno je da je Nediljko Dujić također imao stan u istoj zgradi, koji je kupio 2006. godine od privatne osobe i prodao 2019. godine. Taj stan od 93 kvadrata procijenjen je na 850.000 kuna, što je gotovo 300.000 kuna više od iznosa za koji je njegova kći kupila drugi stan tri godine poslije. Postavlja se pitanje zašto je nastala tako velika razlika u cijenama, pogotovo u svjetlu činjenice da su oba stana gotovo iste površine i nalaze se u istoj zgradi.

Također, postavlja se pitanje na osnovi kojih kriterija je Anna Dujić dobila pravo na kupovinu državnog stana, s obzirom na uvjete koji nalažu da korisnik ne smije imati u vlasništvu stan ili obiteljsku kuću pogodnu za stanovanje u mjestu prebivališta. Na sva pitanja o ovom aspektu, MORH je uputio na Annu Dujić, naglašavajući da su daljnji odgovori u domeni zaštite osobnih podataka.

Važno je napomenuti da je Nediljko Dujić, koji se javno predstavlja kao žrtva sustava, 2016. godine bio uvjetno osuđen zbog zloupotrebe položaja i ovlasti. Optužen je da je nezakonito dobivao naknade u iznosu od 147 tisuća kuna dok je bio član tijela Hrvatskih cesta. Ova pozadina dodatno komplikuje njegovu sliku u javnosti, osobito u kontekstu privilegija koje su uživali on i njegova obitelj.

Incident s Anninim ispadom prema vatrogascima može se interpretirati kao okidač koji je potaknuo analizu njezinog poslovanja i imovinske pozadine. Njeno zaposlenje u HEP-u, gdje radi već više od pet godina, također postavlja pitanja o profesionalnim i političkim vezama koje su mogle utjecati na njezinu karijeru i financijske odluke.

U zaključku, slučaj Anna Dujić otvara mnoga pitanja o pravednosti i transparentnosti u dodjeli državnih resursa, kao i o privilegijama koje uživaju pojedinci povezani s političkim strukturama. Ova situacija zahtijeva daljnje istraživanje i analizu kako bi se razumjeli svi implikacije koje proizlaze iz takvih odluka i kako bi se osigurala odgovornost u javnoj administraciji.