MISTERIOZNI DATUMI KOJI SU ZBUNILI KALENDAR: ZAŠTO POSTOJE?
U svijetu gdje su dani pomno izbrojani, a godine pomno praćene, pojavili su se misteriozni datumi koji su zbunili čak i najpreciznije kalendare. Riječ je o datumima poput 0. (nultog) siječnja, 30. veljače, 31. veljače i 0. (nultog) ožujka. Jesu li ovo jednostavne pogreške, ili možda vremenske anomalije koje nam žele nešto reći?
Prva misterija dolazi s datumom 0. siječnja. Ovaj nesvakidašnji dan navodno se nalazi prije početka astronomskog kalendara. Koristi se kao „nulti” datum u godini za koju se izračunava astronomski kalendar, te se na taj način izbjegava bilo kakvu referencu na prethodnu godinu, praktički kao zamjena za 31. prosinca prethodne godine.
Već svi znamo da veljača ima 28 ili 29 dana u prijestupnoj godini, ali što je s famoznim 30. veljače? Povijesni zapisi pokazuju da je ovaj datum jednom zabilježen u Švedskoj 1712. godine kada su pokušali uskladiti svoj kalendar s gregorijanskim. Ipak, danas se 30. veljače smatra urbanim mitom.
Ako 30. veljače zvuči neobično, 31. veljače prelazi granice stvarnosti. 31. veljače je izmišljeni nadnevak koji se uglavnom koristi kako bi se naglasilo su da podatci uz koje se ovaj nadnevak koristi izmišljeni i ne odgovaraju stvarnosti.
Posljednji u nizu misterija je 0. ožujka, datum koji izgleda kao prijelazni dan između veljače i ožujka. 0. ožujka je izmišljeni datum, koji predstavlja dan prije prvog dana ožujka, odnosno posljednji dan veljače. Ovakva uporaba koristi se najčešće u astronomiji i informatici. U Microsoft Excel se koristi 0. ožujka kao varijabla za izračun različitih broja dana u mjesecima i dana u prijestupnim godinama.
Dakle, ako se ikada osjećate preopterećeni obavezama, prisjetite se da postoje dani koji su toliko čarobni da ih službeni kalendari nisu uspjeli uhvatiti.
Comments ()