NA DANAŠNJI DAN IZVEDEN TERORISTIČKI NAPAD U RIJECI

NA DANAŠNJI DAN IZVEDEN TERORISTIČKI NAPAD U RIJECI

20. listopada 1995. godine, ispred riječke Policijske uprave, izveden je teroristički napad u Rijeci koji je ujedno bio i prvi islamistički udar na europskom tlu.

Teroristički napad je u svezi s time što je Hrvatska izručila SAD-u istaknutog člana Al Gamma'e al-Islamiyye Tal`ata Fu'ada Qassima (Fuad Kasem), znanog i kao Abu Talal al-Qasimi. On je nestao na putu iz Hrvatske za BiH. U rujnu 1995. godine, navodno je otet u Hrvatskoj dok je putovao prema BiH gdje je još trajao rat. Prema jednim nagađanjima, uhićenje su orkestrirale vlasti SAD, koje su zaključile da je on prijetnja interesima SAD-a. Nakon ispitivanja na palubi plovila američke mornarice, u međunarodnim vodama izručen je egipatskim vlastima.

Za osvetu zbog nestanka Abu Tala’ata al-Qasimija, vođa vojnog krila Al Gamma’a Al-Islamiyye Muhammad Shawki Al-Islambouli, brat ubojice egipatskog predsjednika Anwara Al-Sadata i zet smaknutog vođe Al-Qa’ide Osame bin Ladena, osobno je izdao zapovijed postavljanje automobila-bombe. Izabrao je grad Rijeku za napad jer je smatrao da je američka obavještajna služba preuzela Abu Tala’at al-Qasimija iz PU Rijeka, zbog sumnje u al-Qasimijevo sudjelovanje u terorističkom činu u Svjetskom trgovačkom centru 26. veljače 1993. godine.

Automobil-bomba marke Fiat Regata eksplodirala je ispred Policijske uprave u Rijeci u 11:22h kad je bombaš-samoubojica iz redova terorista pokušao ubiti ljude zabivši automobil s bombom u zgradu policijske postaje. Namjera je bila uništiti policijsku postaju udarom automobila s eksplozivom u zid zgrade. Poginuo je vozač automobila-bombe 35-godišnji državljanin Kuvajta John Fawza, pet osoba teže je ozlijeđeno, a 21 lakše. Konačna brojka došla je do 29 ozlijeđenih, a među ozlijeđenima je dvoje prolaznika. U policijskoj postaji ozlijeđeno je dvadeset i sedam osoba koje su se nalazile ondje, a na ulici dvoje prolaznika. Veću štetu i veći broj ljudskih žrtava spriječila je činjenica što je vozilo Fiat 131 Mirafiori, u kojem je bilo 70 kg dinamita da bi moglo ući u parkiralište policijske postaje, moralo oštro zaokrenuti zbog čega je morao smanjiti brzinu čime je izgubio silinu zaleta, što je postaja na višem terenu i zbog stuba između parkirališta i postaje u koje je udario automobil-bomba. Bombaš-samoubojica nije stao na mjestu za posjetitelje, nego je nastavio voziti dalje prema postaji ali su ga zaustavile stube.

Zbog toga udar nije bio na željenom mjestu, a silina udarnog vala otišla je natrag prema parkiralištu. Napravila je veliki krater u tlu, uništila parkirane automobile i pročelja okolnih zgrada. Policija je pri očevidu među komadima automobila zajedno s napadačevim ostatcima pronašla dio kanadske putovnice.

Da bi se spriječio scenarij napada na Hrvatsku, hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, nakon što je došao na vlast (2000. – 2010.), uputio je odvjetniku Al Gamma’a Al-Islamiyye Montasaru al-Zaiyatu u kojem se obvezuje da će Hrvatska ispitati okolnosti nestanka Abu Tala’ata al-Qasimija, a zauzvrat je tražio da Al Gamma’a Al-Islamiyya ne napada Hrvatsku. Al-Zaiyat je to prenio u izjavi Večernji list na summitu Arapske lige 2002. godine u Bejrutu, a Mesić je to potvrdio u intervjuu srpnja 2010. za Večernji list.