NA DANAŠNJI DAN STJEAN RADIĆ ODRŽAO GOVOR PROTIV UJEDINJENJA DRŽAVE SHS

NA DANAŠNJI DAN STJEAN RADIĆ ODRŽAO GOVOR PROTIV UJEDINJENJA DRŽAVE SHS

24. studenog 1918. godine, hrvatski političar Stjepan Radić održao je povijesni govor upozorivši na opasnosti brzopletog ujedinjenja Države Slovenaca, Hrvata i Srba (DSHS) s Kraljevinom Srbijom. U tadašnjem političkom kaosu, Radić je istaknuo potrebu za promišljenim pristupom i zaštitom hrvatskih interesa, izjavivši: "Ne srljajte kao guske u maglu!"

„(...) Upozoravam, da se ljuto varate, ako mislite, da se ovako samovoljno može prijeći preko tisuću i više godina hrvatske povijesti i hrvatske državnosti... Mi Hrvati za to nismo. Naš hrvatski seljak - a to je devet desetina hrvatskoga naroda - u ratu postao je potpun čovjek, a to znači, da ne će više nikome služiti, nikome robovati, ni tuđinu ni bratu, ni tuđoj ni svojoj državi, nego hoće da se u veliko ovo doba ta država uredi na slobodnom republikanskom i na pravednom čovječanskom (socijalnom) temelju (…)“

U tom svom poznatom govoru tada izgovara i:

„Gospodo! Još nije prekasno! Ne srljajte kao guske u maglu.“

Zatim upozorava prisutne:

„Nemojte tako postupati da se bude moralo danas-sutra kazati, da ste i vi Slovenci i vi Srbi Vojvođani i Bosanci, i vi naši Hrvati Dalmatinci, a nadasve vi naši domaći hrvatski Srbi, da ste se svi skupili danas ovamo samo zato da izvršite jedno urotničko djelo protiv naroda, napose protiv Hrvatske i protiv Hrvata.“

Na kraju završavajući:

„Najstrašnija je stvar, najveći je grijeh i najveća politička pogreška stavljati svoj rođeni narod pred gotove činjenice, to jest voditi politiku po svojoj gospodarskoj voljici bez naroda i proti narodu. Ako to ne vjerujete, dao vam Bog svima proživjeti toliko - to ne će biti dugo - da vidite, kako će hrvatski narod u svojoj republikanskoj i čovječanskoj svijesti vas odpuhnuti baš u času, kad ćete misliti, da se je narod smirio, a vi da ste ga dobro zajašili. Živjela republika! Živjela Hrvatska!“

Unatoč njegovim upozorenjima, Narodno vijeće je 1. prosinca 1918. pristalo na stvaranje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, čime je DSHS prestala postojati.

Radićevo upozorenje pokazalo se vizionarskim, jer su neravnopravni odnosi unutar nove države ubrzo izazvali političke krize. Njegov govor ostao je trajna opomena o važnosti promišljenog donošenja odluka u ključnim povijesnim trenucima.